Önceki aylarda Fbi ile Apple arasında yaşanan krizden sonra şirketler yayınladıkları uygulama ve ürünler de kişisel güvenlik alanında gerekli önlemeleri alma konusunda daha da özen göstermişlerdi. Whatsapp da ilk olarak Uçtan uca şifreleme özelliği ile mesajlarınızın güvenliğini daha da artırmıştı. Whatsapp şimdi uçtan uca şifreleme özelliğinden sonra iki adımlı doğrulamayı uygulamasına entegre ederek mesaj güvenliğini daha da artırmak istiyor.

Whatsapp geçtiğimiz günlerde iki adımlı doğrulama özelliğini 2.16.341 ve üstü sürümler için yayınladı. Yeni gelen iki adımlı doğrulama özelliği ile Whatsapp hesabınızın sizden gizli olarak başka bir cihazda etkin hale getirilmesi  (sim kartı başka bir cihaza takmak yada Whatsapp mesajlarının numara değişikliği ile yeni numara taşınması) imkansız hale geldi.

Whatsapp iki adımlı doğrulama uzunca ;

  • Sizden altı karakterli bir pin (Sadece rakam) girmenizi isteyecek. Ayrıca 6 karakterli pini unutma ihtimalinize karşılık sizden bir e posta adresinizi girmenizi de istiyor. E-posta adresinize doğrulama maili gelmeyeceği için doğru girdiğinizden emin olun.
  • İki adımlı doğrulama Whatsapp hesabınızın başka bir cihazda veya numarada aktif hale getirildiği durumlar da devreye girecek şekilde ayarlanmış durumunda. İlerleyen zamanlarda daha fazla durum eklenecektir.
  • Eğer iki adımlı doğrulamayı etkinleştirip ikinci madde de ki durumlarda doğrulama yapmadıysanız 7 günlük bir zaman dilimi size veriliyor. 7 günden önce doğruladığınız takdirde doğrulama zamanı beklenen mesajlar size iletiliyor. Eğer 7 günden sonra doğrulama yaparsanız doğrulama zamanı beklenen mesajlar iletilmiyor. 30 gün içinde doğrulama yapmadığınız zaman ise Whatsapp hesabınız siliniyor ve tekrardan kayıt olmak zorunda kalıyorsunuz.

Burada dikkat etmeniz doğrulama yapmanız için size 30 günlük bir süre verilmiş. Bu süre 3. madde ki gibi işliyor. 7 gün içinde doğrulama yaptığınız takdirde normal bir şekilde Whatsapp kullanabiliyor ve doğrulama yapılması için beklenen zamandaki size ulaşmayan mesajları alıp yanıt verebiliyorsunuz. 7 ile 30 gün arasında ki doğrulama da ise beklenen mesajlar size iletilmiyor ve siliniyor ancak yine normal bir şekilde Whatsapp kullanabiliyorsunuz. 30 gün aşımında ise hesabınız Whatsapp dan siliniyor ve doğal haliyle ortada mesaj da kalmıyor.

Whatsapp İki Adımlı Doğrulama Nasıl Yapılır?

  1.  Whatsapp da Ayarlar – Hesap – İki Adımlı Doğrulama yolunu izleyiniz.
  2. Açılan bölümde Etkinleştir butonuna basarak 6 haneli pin kodunuzu belirleyiniz. Daha sonra e-posta adresinizi girin. Dikkat edilmesi gereken e-posta adresinize herhangi bir doğrulama kodu gelmeyecek bu yüzden doğru girdiğinizden emin olun. Yanlış girdiğiniz takdirde e-posta adresinizi değiştirebilirsiniz.
  3. Bu adımları yaptıktan sonra İki Adımlı Doğrulama aktifleşecek. İstediğiniz takdirde 1. adımda ki yolu izleyerek İki Adımlı Doğrulamayı pasifleştirebilirsiniz.

Sorularınızı yorum olarak sorabilirsiniz.

Hayırlı Günler