LTS, STS Ve Current Nedir?

Node.js ile ilgili kurulum makale hazırlarken karşıma LTS ve Current terimleri karşıma çıktı. Bende benim gibi acemi webmasterleri bilgilendirmek için bu terimleri anlatan bir yazı yayınlamak istedim.

LTS Nedir?

LTS açılımı Long Term Support anlamı ise Uzun süreli destek demektir. İndirdiğiniz LTS diğer sürüme oranla daha uzun süreli destek ve güncelleme alacaktır. Örneğin Ubuntu LTS sürümlerine 2 yıl , Nodejs ise 3 yıl güncelleme, güvenlik yaması ve destek vermektedir.

STS Nedir?

STS açılımı Short Term Support anlamı ise Kısa süreli destek demektir. Bu sürümler kısa süreli destek alacakları için STS ile belirtilir.

Current Nedir?

Current kelimesinin dilimizdeki anlamı şu anda, şu andaki dir. Current sürümler anlık olarak güncelleme stabil sorunlardır. Bu sürümlerin ne kadar destek alacaklarını yazılım üreticisi belirlemektedir.

Sorularınızı yorum olarak sorabilirsiniz.

Hayırlı Günler

5 Yorum

  1. Bir şey öğrenmenin zararı yok, faydası çoktur demişler. Ben de sayenizde kısa sürede bir şeyler daha öğrenmiş oldum. Daha önce LTS’yi Ubuntu’da gördüğümde herhalde öylesine konulmuştur diye düşünmüştüm 🙂

  2. Hocam nodejs konusunda gerçekten tam bir kaynaksınız. Lts ve sts ile alakalı bir bilgim yok iken sayenizde kısa sürede öğreniyorum. Çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir