Google Code Nedir?

Bildiğiniz üzere Google açık kaynak yazılımlarına önem veriyor ve destekliyor.İşte Google açık kaynaklı yazılımları desteklemek, onlara ihtiyaç duydukları alanı vermek ve kendi uygulamalarının entegre bir şekilde geliştirilmesi için Google Code hizmetini kullanıyor.Google Code hizmeti ile hem api hizmeti ile istediğinizi yapabilir hemde Mercurial,Svn,Git kullanabilir ve istediğiniz zaman bu projeler arasında geçiş yapabilirsiniz.Yani ilk projeniz Git yapısını kullanıyorsa istediğiniz zaman basitçe Svn yapısına geçebilirsiniz.Yani daha resmice ve wikice olarak Google’ın açık kaynaklı yazılımları desteklemek ve google ilgili programların geliştirilmesi için api ve kaynak kodu yayınlanan google hizmet

 

Google Code Neden Kullanılmalı?

 1. Google Code sizin projelerinize host sponsoru olabilir.Mesala bir program geliştiriyorsunuz.Google code ile bu programı indirme linki olarak sunabilirsiniz.
 2. Css ve Javascript dosyalarını rahatlıkla burada depolayabilir ve sitenizde kullanabilirsiniz.Bunu ilerleyen yazılarımda anlatacağım.
 3. Mercurial,Svn,Git yapılarını kullanabilir istediğiniz zaman aralarında geçiş yapabilirsiniz.
 4. Api kullanarak birçok projeyi geliştirebilirsiniz.

Google Code Nasıl Kayıt Olabilirim?

Bunun için kara kara düşünmenize gerek yok.Eğer herhangi bir şekilde Google hesabınız varsa Google Code’ye kayıt olmuş durumsanız.Yani basit bir Google hesabı almak ile Google Code’ye kayıt olabilirsiniz.

Google Code İle İlk Projemizi Oluşturalım

Evet arkadaşlar sıra geldi ilk projemizi oluşturalım.Şimdi adımları takip edelim

 • Öncelikle Google Code sitesine Buraya Tıklayarak girelim.Karşınıza resimdeki bir sayfa gelecek.Okla işaretlediğim yerde yazan Sign in yazısına tıklayarak giriş yapın.Girişi Google Hesabınız İle Yapacaksınız.
  ad
 • Giriş yaptıktan sonra aşağıdaki resimde kırmızı alan içinde işaretlediğim Create a new project yazısına tıklayın.
  ad
 • Karşınıza proje oluşturma sayfası geldi.Şimdi yapacağınız bilgileri doldurmak.Bilgileri nasıl dolduracağınızı resimde belirttim.
  ad
 • Eğer aşağıdaki sayfaya benzer bir sayfa gelmişse Google code ile ilk projenizi oluşturmuş oldunuz.
  ad

 

Gördüğünüz üzere herşey çok basit.Basit bir şekilde kayıt oldunuz,proje oluşturdunuz.Diğerki anlatımımda size nasıl dosyaları yükleyebileceğinizi gösterecem.O güne kadar esen kalın.

Hayırlı Günler