Node.js derslerim için Elementary Os de problem çıkarmadan çalışabilecek bir ide editör ihtiyacım vardı. Önceden kullandığım Jetbrains Webstorm ide bilgisayarım da yavaş çalıştığı için bende Visual Studio Code kurmaya karar kıldım. Bugün size Linux da Nasıl Visual Studio Code kuracağınızı ve güncelleyeceğinizi göstereceğim.

Yazıyı Ubuntu türevleri için Visual Studio Code kurulumunu anlatacak şekilde hazırladım. Debian tabanlı işletim sistemi kullanmıyorsanız lütfen 1. madde dışındaki diğer maddeleri uygulamayın.Lafı fazla uzatmadan adımlara geçelim.

  1. Buraya tıklayarak Linux sayfasına gidin.Açılan sayfanın Installation bölümünün ilk maddesinde çeşitli linux sistemleri için dosyalar ve kodlar verilmiş. Siz kendi sürümünüze uygun dosyayı indireceksiniz.Ben ubuntu türevi işletim sistemi kullandığım için deb uzantılı dosyayı indirdim. Siz diğer yolları inceleyebilirsiniz.
  2. Uygulama merkezine girerek Gdebi paket yükleyicisini yükleyin. Daha sonra indirdiğimiz deb uzantılı dosyaya sağ tıklayarak Gdebi paket yükleyicisi ile açalım. Paketi kur butonuna basıp root şifremizi girdikten sonra uygulama kendi kendine kurulacaktır.
  3. Kurulum bittikten sonra Visual Studio Code’yi çalıştırın. Sorunsuz açılacaktır.

Linux için Visual Studio Code Güncellenmesi

Visual Studio Code Uygulama Merkezin de olmadığı için güncellemesi sizin için korkutucu olabilir. Ancak güncelleme işlemi aşırı basittir. Üst bölümde ki Kurulum talimatlarını izlerseniz başarıyla güncelleme yapabilirsiniz.

Sorularınızı yorum olarak sorabilirsiniz.

Hayırlı Günler