Merhaba Arkadaşlar

Angular 2 hakkındaki yazı dizimin 2. yazısı Angular 2 CLI Nasıl Kurulur? ile sizi başbaşa bırakıyorum.

Angular 2 CLI Nedir?

Öncelikle Angular 2 CLI tanıtarak yazıya başlıyalım. Angular 2 CLI Angular 2 için gereken altyapının otomatik kurulumunu sağlayan bir araçtır. Angular ekibi tarafından yapılmıştır. Angular 2 CLI kurulduğu zaman otomatik olarak gereken altyapı, örnek proje, gereken test alanı oluşturur. Bunları sadece birkaç komutla hızlıca yapması biz geliştiriciler için önemli kolaylık sağlamaktır.

Angular 2 CLI Nasıl Kurulur?

Angular 2 CLI kurulumu için öncelikle bilgisayarınızda node.js ve npm kurulu olmalıdır. Bu araçlar kurulu olduktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek kurulumu yapabilirsiniz.

 1. Kurulumu yapmak istediğiniz klasöre gelin ve yönetici haklarıyla komut istemini(Penceresini) açın.
 2. Komut satırına
  npm install -g angular-cli

  kodunu ekleyin.Kod yaklaşık 5 dakika çalışıp Angular 2 için gereken araçları kuracaktır.

 3. Kurulumun doğru bir şekilde tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol etmek için
  ng --help

  Eğer kod hata vermeden çalışıyorsa kurulum doğru yapılmıştır. Ancak Cannot find module ‘modulismi’ hatası alıyorsanız hata veren modül ismini aşağıdaki koda girip kodu çalıştırın ve 3.adımı tekrar edin.

  npm install -g modulismi
 4. 3. adım başarıyla gerçekleştiyse yeni proje oluşturmanın zamanı gelmiştir.Ben örnek olarak deneme projesini oluşturacağım. Siz istediğiniz adı kodlarda düzenleyerek koyabilirsiniz. Şimdi aşağıdaki kodu girerek deneme projesini oluşturacağız
  ng new deneme
  cd deneme
  ng serve

   

 5. Yukarıda ki kodları girdikten sonra http://localhost:4200/ adresine girerek kurulumun başarıyla yapılıp yapılmadığını denetleyebilirsiniz.
 6. Denetlemeniz bittiği zaman klavyenizden CTRL + C tuşlarına aynı anda basın. Daha sonra çıkan uyarıyı Y tuşuna basarak kabul edip projeyi sonlandırabilirsiniz.

Sorularınızı yorum olarak sorabilirsiniz. Hayırlı Günler dilerim.