Merhaba Arkadaşlar

Bildiğiniz üzere Google Adsense bu aylarda Türk kullanıcıları için para birimini dolardan TL’ye çevirdi.Bununla beraber kullanıcıların aklında bazı sorular belirdi.İşte bizde bu sorularınızı Analizcik olarak tek tek cevaplandırdık…

Hesap TL’ye Geçti. Daha önce kazandığım ödemelere ne olacak?

Hesabınız TL’ye geçti ise Google hesabınızda olan paranızı bir gün önceki döviz kuruyla hesaplıyıp yeniden hesabınıza aktaracak.

Hesap TL’ye geçti ama ödeme sınırı ne oldu?

Bildiğiniz üzere daha önceki adsensede ödeme sınırı 100 dolar , Adres doğrulama sınırı 10 dolardı.Google TL’ye geçtikten sonra artık Türkiye deki kullanıcılar için ;

  • Adres Doğrulama Sınırı 10 TL
  • Ödeme Sınırı 100 TL olarak Hesaplanmıştır.(Şu an için Adsense hesaplarınızda Minumum 200 TL olarak görünüyor.Ancak Adsense yardım sayfasında 100 TL olarak geçiyor.Bu yüzden bu konu henüz tam netlik kazanmadı.)

Ödeme alırken herhangi bir şekilde paradan vergi kesilmesi olacak mı?

Ödemelerinizi yerel para biriminizde alabilmenize rağmen, tüm ödemeler, İrlanda yasaları çerçevesinde kurulan bir şirket olan Google Ireland tarafından, Google ile yaptığınız anlaşmanın koşullarına uygun olarak yapılır. Sağlanan hizmetler karşı tarafın ödemesine tabi olduğundan, 2006/112/EC Konsey Direktifi’nin 196. Maddesine göre KDV, alıcı şirket olan Google Ireland tarafından karşılanacaktır.

Evet arkadaşlar başka sorularınız varsa onlarıda yanıtlamaya çalışırız.

Hayırlı Günler